Интелигентно и икономично есенно подхранване на зимната пшеница

2024. October 2., Wednesday

Интелигентно и икономично есенно подхранване на зимната пшеница

Един от най-важните елементи на агротехническите фактори е разумното прилагане на торове, с цел поддържане и повишаване на плодородието на почвата при постигане на реалистичен добив.

Защо е важно за нас да прилагаме хранителни вещества по професионален, специфичен за културата начин?

Тъй като недостатъчното снабдяване с макро-хранителни вещества може да намали добивите на пшеница с до 50-60%, а недостатъчното или лошо снабдяване с микро-хранителни вещества с 10-25%, а също и да намали качеството.

Фосфорът през есента, заедно с азота, е двигател на интензивното развитие на корените и братене. Зимната пшеница е култура, изискваща фосфор, като през есента заема около 1/3 от общите й нужди от фосфор. Той оценява „свежото“ приложение на фосфор, което означава, че дори в почви, добре снабдени с фосфор, малко приложение на фосфор може да увеличи добивите. При неблагоприятни химични условия (рН на почвата под 5,5 или над 8) фосфатите са силно фиксирани. Всъщност дори при pH 6 се прилага само около половината от приложения фосфор (Фигура 1). Ето защо е важно да приложите правилната доза и също така да поддържате химичния състав на вашата почва в непосредствена близост до неутралния диапазон.

 

Фигура 1: Връзка между усвояването на хранителни вещества и химичния състав на почвата

 

Компактните премиум Genezis NPK торове, направени от водоразтворим, лесно абсорбиращ се източник на фосфор, са отличен основен тор. Тяхното голямо предимство е, че благодарение на технологията за уплътняване, всяка гранула съдържа едни и същи активни съставки и има добра схема на разпръскване, така че разпределението на активните съставки в полето също е добро. В полето не могат да се развиват повече и по-малко развити насаждения. Освен това, поради неправилната форма на гранулите и технологията на производство, активните съставки се разтварят дори при ниско съдържание на влага в почвата и се разтварят по-лесно и бързо от NPK торовете с по-твърди гранули.

Genezis NPK 10-20-5 е утвърден добър продукт за почви с добро съдържание на калий и до глинеста физиология, в допълнение към специфичния за видовете Genezis NPK 10-20-10 със сяра. Разбира се, основният тор трябва да бъде адаптиран към снабдяването с хранителни вещества (PK) на почвата. Следователно Genezis NPK 8-16-24 е добър избор за бедни на калий почви или Genezis NPK 0-10-20 или 0-10-28 за райони с по-добро снабдяване с фосфор. В райони, където PK захранването на почвата изисква еднакво количество фосфор и калий, се препоръчва използването на Genezis NPK 8-15-15 или Genezis NPK 4-24-24.

Разбира се, може да се окаже, че нито една формулировка не покрива точно препоръчаните ФК съотношения за дадена област. В такива случаи няма нужда да се отчайвате. В този случай с пшеницата се стремете да гарантирате, че нуждите от фосфор са напълно задоволени, тъй като пшеницата ще даде по-голям добив при подобрено снабдяване с фосфор, отколкото при калий. Това, разбира се, не означава, че калият не трябва да се взема предвид, тъй като той е от съществено значение за силата на стъблото и зимната издръжливост (може би не е толкова важно в наши дни), както и за качеството на добива, устойчивостта и задържането на вода-изпаряване. Пшеницата усвоява една четвърт от нуждите си от калий през есента. Всъщност трябва да се отбележи, че при едно и също ниво на снабдяване, по-рохкавите почви винаги имат по-високо усвояване на калий, отколкото по-уплътнените почви, но това не означава, че растението е „гладно“ от калий, тъй като капацитетът за снабдяване с калий на по-уплътнените почви е ограничено и нарушено от по-високото задържане на калий поради високото съдържание на глина, докато в рохкави песъчливи почви калиевата коренова зона е ограничена и нарушена от подкопаването на калиевата коренова зона. Феноменът на скрития глад, който не се вижда с невъоръжено око, е често срещан, което води до по-късно срутване на насажденията, по-лошо използване на водата, пожълтяване на по-старите листа и в крайна сметка намалени добиви.

Говорейки за пожълтяване, заслужава да се спомене, че пожълтяването също се причинява от дефицит на сяра, макар и върху по-младите части на растението. Следователно, когато избираме NPK, трябва да обърнем внимание и на съдържанието на сяра в него и съдържанието на сяра в нашата почва. Сярата, подобно на калия, лесно се измива под кореновата зона в по-рохкави почви по време на влажен зимно-есенен период, което води до временен недостиг и намаляване на добивите. Ако съставът и дозата на избрания NPK не позволява да се внесат поне 30-40 kg азот/ha през есента, се препоръчва недостигът да се компенсира с КАН Genezis като стартер. Това ще осигури плавно есенно-зимно развитие на насаждението.

Възползвайте се от предимствата на Genesis NPK!

Гарантирано идентичен състав на гранулите!

Уплътнени гранули с равномерно разхвърляне!

Разпрашаването е сведено до минимум!

Прецизно разхвърляне с равномерен напречен модел!

Отлична и бърза разтворимост!