2025. February 12., Wednesday
Февруари е времето за първата обработка на пшеницата и рапицата, която е трябвало да се планира най-късно през януари. И тук трябва да помислите не само за дозата азот, която ще внесете, но и за правилния избор на тор и времето на прилагане. Най-късно в края на януари вече може да се види как ще са презимувалите запаси, колко добре ще се развиват, как се е отразила зимата на пшеницата или рапицата, дали е имало измръзване, измръзване или размразяване и др.
Ако температурата е малко по-висока, което се е случвало повече от веднъж през последните години, и се стабилизира и дървото започне да се развива, макар и бавно, можете да видите дали има промени в листата, които могат да показват абсолютен или относителен дефицит на хранителни вещества. Ако е така, не отлагайте! Първата аномалия, която е ясно видима за окото и е често срещана, е пожълтяване на листата, които сега могат да имат само светлозелен оттенък. Това напомня на всички за недостига на азот. Но пожълтяването на листата може да се появи при липса на редица хранителни вещества. От макроелементите, освен азот, дефицитът на сяра също причинява пожълтяване. Въпреки това, докато дефицитът на азот се появява първо върху по-старите листа, дефицитът на сяра се появява първо върху по-младите листа. Тъй като растението може да поеме азот и сяра в определено съотношение, дефицитът на сяра (дори и само временен) води до намаляване на използването на азот. Азотният тор, приложен в това състояние, увеличава дефицита на сяра и нейния ефект на намаляване на добива. Пшеницата и рапицата изискват значителни количества азот и също така имат високи нужди от калций, магнезий и сяра (Таблица 1).
Търсенето на сяра е сравнително лесно за задоволяване, дори в комбинация с търсенето на азот. За тази цел е подходящ Genesis Pétiso + S 24 + 12, който съдържа 24% азот, 9% калций (CaO) и 12% сяра (SO3). Това е гранулиран продукт с висок размер на частиците, отлични характеристики на разпръскване и лесно регулиране на торачката. Добавя калций и сяра наведнъж с азот. Съдържанието на калций и сяра идва от естествен, високоизползваем източник. Важността на добавките със сяра е, че без сяра има малко или никакво фиксиране на азот. Средно е необходим 1 kg сяра за всеки 10-15 kg погълнат и инкорпориран азот. В противен случай реколтата ще има ниско съдържание на протеини (а следователно и ниско съдържание на цикория), ниско съдържание на масло, по-лоша твърдост на стъблото и намалена устойчивост. С други думи, добивите намаляват и качеството се влошава, което очевидно води до по-ниски добиви.
Ако не е необходимо да добавяте сяра, най-добрият азотен тор е Genesis Pétiso или GreenMax. Pétiso е специално разработен за домашни условия. В допълнение към 27% азот, той също така съдържа 7% калций (CaO) и 5% магнезий (MgO) под формата на високоизползваеми карбонати. Калцият и магнезият под формата на доломит в солта Pétis позволяват да се извършва азотно торене без подкисляване на почвата. С други думи, ние не влошаваме структурата на почвата, управлението на водата или усвояването на други хранителни вещества. Използването му е оправдано не само в почви с киселинен химичен състав, тъй като калцият и магнезият са основни макроелементи за растенията. Има отлични разпръскващи характеристики. Много фино смлян доломит (средно <40 µm) е гаранция за бързо и добро оползотворяване. Гранулираната версия е лесна за регулиране на тороразпръсквачката благодарение на почти перфектната си сферична форма, запазва зададената доза, може да се прилага на по-голямо разстояние и осигурява азот на растението за по-дълъг период от време.
Прилираният вариант е по-разтворим във вода, изисква по-малко утаяване за неговото използване, има по-малък размер на зърната, по-равномерно разпръскване и дори е подходящ за забавено разпръскване. В райони, където целта е не само да се наторява с азот, калций и магнезий, но и да се повиши рН на почвата или просто да се прилагат много калций и магнезий в допълнение към азота, GreenMax е решението. GreenMax е гранулиран тор с 15,9% азот, 16,1% калций (CaO) и 11,6% магнезий (MgO), с високо и много фино смляно съдържание на доломит за добро и бързо оползотворяване. Добавките с калций и магнезий могат да се използват както за увеличаване на химическия състав на киселите почви, което води до по-добро използване на хранителните вещества (напр. фосфор), така и за подобряване на снабдяването на растенията с калций и магнезий.
Но кога трябва да извадим азотния тор?
Първият прием, който е от половината до две трети от общата пролетна доза, трябва да се внесе непосредствено преди началото на вегетацията, така че когато културата започне да се развива бурно, необходимото количество от активното вещество вече да е в почвата. Този период е краят на братенето и началото на поникването на стъблото, което също бавно се налага (табл. 2). Този период обаче е критичен и за усвояването на калций и магнезий, тъй като интензивното усвояване на тези хранителни вещества също започва (или вече е завършено) през този период.
Кой продукт да изберете?
Ако целта е да се стабилизира химичният състав на почвата в допълнение към едновременното прилагане на азот, калций и магнезий, тогава Pétiso, ако трябва да се повиши pH или да се внесат повече калций и магнезий в почвата, тогава GreenMax.
Избягвайте употребата на урея, която е с несигурна ефикасност и може да се прилага само при големи загуби.