ПЕТИШО [PÉTISÓ]! Отлично качество от 1931 г. до сега, с уникално високо съдържание на активни съставки от 39 %!

2024. January 19., Friday

ПЕТИШО [PÉTISÓ]

Отлично качество от 1931 г. до сега, с уникално високо съдържание на активни съставки от 39 %!

 

Pétisó е изкуствен тор в твърдо състояние от типа варов амониев нитрат (MAS, CAN), произвеждан от 1931 г., който се различава от другите препарати по това, че вместо вар (CaCO3), в продукта се смесва фино смлян доломит, който е двойна сол на калциев карбонат (CaCO3) и магнезиев карбонат (MgCO3). Съдържанието на азот е 27 %, но вземайки под внимание и съдържанието на 7 % CaO и 5 % MgO, общото съдържание на активното вещество е 39 %. Всеки 1 тон Pétisó съдържа 228 kg подобрител на почвата (доломит).

CaCO3 и MgCO3 не се разтварят във вода, но под влияние на различни киселини (въглеродна киселина, хумусни киселини, коренови киселини и азотна киселина) се превръщат в водоразтворими съединения и така стават усвоими за растенията. С цел по-леко протичане на този процес, доломитът се смесва в изкуствения тор под фино смляна форма.
Средният размер на частиците в доломитовия прах е 40 микрометра. Поради съдържанието на доломит изкуственият тор е особено ефективен при кисели почви, посредством съдържанието си на калций и магнезий подобрява структурата на почвата. Препоръчва се особено за торене на растителни култури, изискващи магнезий – картофи, захарно цвекло, многогодишни бобови, царевица, рапица, овес, градински и билкови растения! Благодарение на доломита в Pétiso, съдържанието на калций и магнезий в почвата нараства и нейният химичен състав се стабилизира.

Подкиселяването на почвата може да се дължи на няколко причини: климатични фактори, почвообразуваща среда, топографски и хидрологични условия, биологични влияния и не на последно място – антропогенни въздействия. Човекът подкиселява почвата чрез замърсявания, чрез извличане на калция от дадени растения и особено чрез неправилното и неразумно торене с изкуствен тор.

Въпреки че без голяма доза изкуствен тор не може да се постигне висок добив, все пак повечето изкуствени торове по пряк или косвен начин оказват подкиселяващо въздействие върху почвата. Измежду тях най-интензивно подкиселяват почвата азотните торове. Подкиселяващото въздействие на изкуствените торове се изразява с така наречения показател за алкалност, който показва с колко килограма калциев карбонат може да се неутрализира подкиселяващото въздействие на 100 kg изкуствен тор. Колкото по-малък е показателят за алкалност, толкова по-малко даденият изкуствен тор подкиселява почвата.

Ясно е, че амониевият нитрат подкиселява почвата шест пъти повече от Pétisó (Таблица 1). Показателят за алкалност на Pétisó е много нисък, ето защо чрез системната му употреба може да се осъществи устойчиво торене с азотен тор. Предимство е и това, че доломитът, в качеството си на основен компонент, е наличен и се намира в непосредствена близост до възникващата киселина при корените, респективно размерът на фините частици прави възможна една бърза реакция. В резултат на това се подобрява структурата на почвата, нараства способността за предоставяне на азот и фосфор и запасът от микроелементи стимулира живота в почвата. По този начин можем да постигнем по-висок добив и по-добро качество на реколтата. При кисела почва със 100 kg Pétisó може да се постигне по-добро въздействие, отколкото със 100 kg амониев нитрат, въпреки че той съдържа 7 kg повече азот! В азота на Pétisó присъства в еднакво съотношение по-бавно действащият амониев азот и осигуряващият бързо въздействие нитратен азот, ето защо може да се прилага като основен, стартиращ и подхранващ тор при всички видове почви и растителни култури.

Формирането на частиците на Pétisó става по два начина. При едната процедура се получава гранулиране (Pétisó гранулат), а при другата – прилинг (Pétisó прилинг). Типичният среден размер на частиците на Pétisó гранулат е 2,5-6,3 mm, а този на Pétisó прилинг е 0,8-4 mm. Температурната толерантност на Pétisó гранулат е добра, разпределението на размера на частиците е идеален. Благодарение на твърдостта и размерите на частиците може отлично да се прилага и при съвременни разпръскващи изкуствен тор машини с по-голяма ширина.

При какъв тип почва трябва да се използва Pétiso?
Може да се използва при всякакви почви, като основен, стартиращ и подхранващ тор. Той е най-добрият избор в кисели райони, при песъчливи почви и в региони, бедни на магнезий, тъй като не подкиселява допълнително почвата, стабилизира нейния минерализиращ ефект и допълва недостига от калций и магнезий.

Кога трябва да използвате Pétiso гранулат?
Неговото по-бавно абсорбиране на вода и разтваряне осигурява непрекъснато снабдяване с азот и осигурява добра схема на разпръскване дори при ширина на разпръскване над 24 m.

Кога трябва да използвате Pétiso прилинг?
Скоростта на усвояване на вода от Pétiso прилинг е по-голяма от тази при гранулата – в началото съвпада с тази на амониевия нитрат. Следователно, той се разтваря толкова ефективно, колкото амониевият нитрат, така че е отлично приложим и при отложено торене. Благодарение на по-малкия размер на частиците, повече частици достигат площта на м2 при прилагането му, което може да доведе до по-добро разпределение на активната съставка и осигурява добра схема на разпръскване при ширина на разпръскване до 24 m.